Category: Покани за конференции

Кръгла маса на тема „Бъдещето на българската научна периодика – общности, дебати, международно присъствие“ – 27 октомври 2020 г.
Уважаеми издатели, редактори, колеги, обвързани с издаването на научна периодика,
Филологическият факултет на Югозападния университет „Неофит Рилски“ и Националното издателство за образование и наука „Аз-буки“ към МОН имат удоволствието да ви поканят за участие в кръгла маса на тема БЪДЕЩЕТО НА БЪЛГАРСКАТА НАУЧНА ПЕРИОДИКА – ОБЩНОСТИ, ДЕБАТИ, МЕЖДУНАРОДНО ПРИСЪСТВИЕ на 27 октомври 2020 г., в зала 412 на Учебен корпус №1 на ЮЗУ „Неофит Рилски“, Благоевград.
Организираното събитие предвижда дискусии върху основни проблеми при редактирането, издаването и индексирането на националната научна периодика, както и споделяне на идеи и визии за бъдещето на научните издания, за успешното им „вграждане“ в международното научно пространство. Предвижда се включването на лектор от Web of science.
Участието в кръглата маса може да бъде с доклад, постер или като слушател след заплащане на такса, както следва:
- за участие с доклад – 50 лв;
- за участие с постер или научно съобщение – 30 лв;
- за участие като слушател – 20 лв.
Срокът за заявка за участие е 1 октомври 2020 г. на е-mail: periodika2020@abv.bg
След научно рецензиране, одобрените материали ще бъдат публикувани в списание „Езиков свят“. Окончателните текстове трябва да бъдат изпратени до 15 октомври 2020 г. на имейл: ezikovsvyat@abv.bg. Изискванията за оформянето на материалите можете да видите тук: http://ezikovsvyat.com/index.php/bg/prbg.
Очакваме ви!
От Организационния комитет

Покана за Националните филологически четения за студенти и докторанти “Югозападен университет 2020 г.”
Формуляр с данни на участника
Очакваме пълния текст на доклада и попълнения формуляр с вашите данни до 10 май 2020 г. на адрес: conference.11.may@gmail.com
Покана за шестата сбирка на Форума “Българска граматика”, организиран от ЮЗУ и БАН
Форум „Българска граматика“ 2019
Югозападният университет „Неофит Рилски“ и Институтът за български език „Проф. Л. Андрейчин“ при Българската академия на науките имат удоволствието да Ви поканят на шестата сбирка на Форума „Българска граматика“.
Темата на тазгодишния форум е Граматичните системи в синхрония и диахрония.
Форумът ще се състои на 17 октомври 2019 г. (четвъртък) от 9:15 до 17:30 ч. в Големия салон на Института за български език при БАН (бул. „Шипченски проход“ 52).
Програма – Download
17 октомври 2019 година
9:15 – 9:30 Откриване на Форума
9:30 – 10:00 Чл.-кор. проф. Стоян Буров (Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“): Зависимост и йерархия между граматичните системи.
10:00 – 10:30 Проф. Стефана Димитрова (Институт за български език „Проф. Любомир Андрейчин“): Разбирането за категория като важен фактор за развитието на лингвистичните парадигми.
10:30 – 11:00 Почивка
11:00 – 11:30 Доц. Борислав Попов (Югозападен университет „Неофит Рилски“): Триелементен структурен модел в индоевропейските граматични системи като проекция на митологичните представи и на човешкото познание за света.
11:30 – 12:00 Проф. Максим Стаменов (Институт за български език „Проф. Любомир Андрейчин“): Две хипотези за характера и резултатите от взаимодействието на граматичните системи в Балканския езиков съюз.
12:00 – 12:30 Проф. Лилия Илиева (Югозападен университет „Неофит Рилски“): Българската граматика през ситото на книжовния език и Европейският езиков съюз (SAE).
12:30 – 13:00 Дискусионна сесия
13:00 – 13:30 Обедна почивка
13:30 – 13:45 Проф. Красимира Алексова (Софийски университет „Св. Климент Охридски“): Типология на взаимоотношенията между граматическите категории в българския език.
13:45 – 14:00 Проф. Велка Попова (Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“): Граматичната метаморфоза на българския детски език в зората на човешкия живот.
14:00 – 14:15 Доц. Радослав Цонев (Югозападен университет „Неофит Рилски“): Някои начини за изразяване на абсолютната превъзходна степен в българските интернет форуми.
14:15 – 14:30 Гл. ас. Енчо Тилев (Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“): Категориалните и некатегориалните значения като конституиращи елементи на езиковата система.
14:30 – 14:45 Гл. ас. Биляна Тодорова (Югозападен университет „Неофит Рилски“): Съществителното име в ролята на предпоставено несъгласувано определение в съвременната речева практика.
14:45 – 15:15 Дискусионна сесия
15:15 – 15:30 Почивка
15:30 – 15:45 Доц. Ваня Зидарова (Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“): Именната детерминация – морфологична традиция и семантико-прагматична интерпретация.
15:45 – 16:00 Доц. Христо Стаменов (Софийски университет „Св. Климент Охридски“): Акцентно изтъкване на членната морфема.
16:00 – 16:15 Доц. Петя Бъркалова (Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“): От най-близкия род към видовата характеристика.
16:15 – 16:30 Доц. Цветомира Венкова (Софийски университет „Св. Климент Охридски“): От машинен превод към формална граматика.
16:30 – 17:00 Дискусионна сесия
Сесия, посветена на 160-годишнината от рождението и 60-годишнината от кончината на акад. Ал. Теодоров-Балан
17:00 – 17:15 Проф. Йовка Тишева (Софийски университет „Св. Климент Охридски“): За Балан, за културата на речта и духа на езика.
17:15 – 17:30 Доц. Катя Чаралозова (Институт за български език „Проф. Любомир Андрейчин“): Категорията определеност / неопределеност в „Нова българска граматика“ на Ал. Теодоров-Балан.
17:30 Закриване на Форума
Ще бъдат представени проблеми, обхващащи широк спектър в сферата на българската граматика. Това ще даде възможност да бъдат засегнати както по-глобални въпроси, отнасящи се до общите явления и модели в граматичните системи, езиковата типология, отношенията и съпоставките между различни системи, така и по-конкретни теми, свързани с процесите и явленията вътре в самите системи. Представените изследвания могат да се основават на различни теоретични методи и подходи, а системите могат да бъдат разглеждани в синхронен или в диахронен план. Дискусията ще бъде съсредоточена около следните основни въпроси:
- Какви зависимости се наблюдават между граматичните системи?
- Кои начини са подходящи за моделиране на граматичните системи?
Целта е не само да се направят генерални обобщения по разискваните теми, а и да се обменят мнения, да се предложат хипотези и да се създаде творческа атмосфера за непосредствен разговор и обмен на идеи.
Югозападният университет „Неофит Рилски“ и Институтът за български език „Проф. Л. Андрейчин“ при Българската академия на науките организират шеста сбирка на Форума „Българска граматика“
Югозападният университет „Неофит Рилски“ и Институтът за български език „Проф. Л. Андрейчин“ при Българската академия на науките имат удоволствието да Ви поканят на шестата сбирка на Форума „Българска граматика“

Международна научна конференция ПОЛИСЛАВ XXIII / International Scientific Conference POLYSLAV XXIII / Международная научная конференция POLYSLAV XXIII
На 9 септември 2019 г. в Университетския център “Бачиново” бе открита международната конференция ПОЛИСЛАВ, която се провежда за първи път в България. Домакин на двадесет и третото издание на престижния форум е Филологическият факултет към Югозападния университет “Неофит Рилски”.
Конференцията бе открита от ректора на университета проф. д-р Борислав Юруков. Той подчерта, че е чест за Югозападния университет да бъде домакин на форума и отбеляза, че в университета работят изключително млади и амбициозни учени и преподаватели.
Приветствия към участниците отправиха и деканът на Филологическия факултет проф. д-р Магдалена Панайотова и ръководителят на Катедрата по български език доц. д-р Лъчезар Перчеклийски.
Проф. Панайотова отбеляза, че конференцията е четвъртото международно събитие, организирано от Филологическия факултет в рамките на една година.
“Осъществяването на контакти във връзка със славянството, подкрепата на славистичните изследвания за нас е мисия като факултет. Всички знаем, че езикът на съвременния свят е английският език, но в нашия факултет се отстоява на многообразието на езиците, многообразието на различните славистични изследвания и това се вижда от реферираните списания “Балканистичен форум” и “Езиков свят”, които Филологическият факултет издава”, каза проф. Панайотова.
“Този форум е не само лингвистичен, от няколко години ПОЛИСЛАВ се опитва да разшири своя кръгозор като темите, свързани със славистиката са в най-широкия смисъл на думата. Радостен съм, че тази година във форума, освен лингвисти, участват литературоведи и историци”, каза доц. Перчеклийски. Той изрази надежда, че конференцията ще продължава да се разширява и постигнатото ще бъде от полза не само за учените, но и за обществото.
В конференцията, която ще продължи до 11 септември 2019 г. участват 90 изследователи слависти от 27 университета и научни института от България, Сърбия, Словения, Чехия, Полша, Унгария, Германия, Русия, Украйна, Япония и др. Докладите от форума се публикуват в сборник, който е индексиран в авторитетната платформа за научни данни Web of Science.Организатори на научното събитие са Катедрата по български език към Филологическия факултет на ЮЗУ “Неофит Рилски” и Асоциацията на славистите POLYSLAV.
Programme_POLYSLAV XXIII

Международна научна конференция “Изтокът – Далечен и близък”, организирана от Филологическия факултет и Институт “Конфуций” – София
ЮГОЗАПАДЕН УНИВЕРСИТЕТ „НЕОФИТ РИЛСКИ”
Филологически факултет
Институт „Конфуций“, София
МЕЖДУНАРОДНА НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЯ
ИЗТОКЪТ – ДАЛЕЧЕН И БЛИЗЪК
Благоевград, 28 май 2019 г.
Конференцията е замислена като интердисциплинарен форум; в нея са поканени да участват учени от България, Китай, Италия, Чехия, Франция, Унгария, Полша, Словакия, Гърция, Русия, Украйна, Германия и Австрия.
В тази връзка предвиденият форум ще провокира дебат по различни въпроси, които засягат езика, литературата, философията, културата, както и дипломацията, правото, икономиката, големия геополитически проект „Един пояс, един път“ и др.
- Конференцията ще се състои на 28 май 2019 г. в зала 114, Първи учебен корпус на Югозападния университет (гр. Благоевград, ул. „Иван Михайлов“ 66).